Vishay/Dale RCWE0603R160FKEA
RCWE0603R160FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0603R160FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RCWE0603R160FKEA.pdf
Availability of RCWE0603R160FKEA
QUANTITY
RCWE0603R160FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0603R160FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0603R160FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.024" (0.60mm)