Vishay/Dale RCWE0603R470FKEA
RCWE0603R470FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0603R470FKEA
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RCWE0603R470FKEA.pdf
Availability of RCWE0603R470FKEA
QUANTITY
RCWE0603R470FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0603R470FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0603R470FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0603R470FKEA
Related LinksRCWE0603, RCWE0603R470FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0603R470FKEA Details Description
Related parts for RCWE0603R470FKEA
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRY 6'/72" datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 5.2A 24 MOHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB datasheet.pdf
IC HEX INV OPEN DRAIN 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1A 560 MOHM SMD datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL RD/RD SIL datasheet.pdf
11POS 2.5MM LP ASY 526711AX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf