Vishay/Dale RCWE0612R294FKEA
RCWE0612R294FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R294FKEA
Brief Description
RES SMD 0.294 OHM 1% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R294FKEA.pdf
Availability of RCWE0612R294FKEA
QUANTITY
RCWE0612R294FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R294FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R294FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.294
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R294FKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R294FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R294FKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R294FKEA
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 8A DPAK datasheet.pdf
CORD COIL REVERSED 6-6 BLACK 10' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CURR-LIM SW SNGL PROG 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 8POS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 10.7A 8-SOIC datasheet.pdf
PLUNGER RETAINER FRONT datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 780FCBGA datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6B PG21 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf