Vishay/Dale RCWE0612R300JKEA
RCWE0612R300JKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R300JKEA
Brief Description
RES SMD 0.3 OHM 5% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R300JKEA.pdf
Availability of RCWE0612R300JKEA
QUANTITY
RCWE0612R300JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R300JKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R300JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R300JKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R300JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R300JKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R300JKEA
CONN MOD JACK 6P4C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C 10-USOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V 0606 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC P600 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 12A M-250 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 270 MOHM datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1A 6TSOT datasheet.pdf