Vishay/Dale RCWE0612R560JKEA
RCWE0612R560JKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R560JKEA
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R560JKEA.pdf
Availability of RCWE0612R560JKEA
QUANTITY
RCWE0612R560JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R560JKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R560JKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R560JKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R560JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R560JKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R560JKEA
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
TOOL NEST U-DIE SOLISTRAND #6 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 1.25"L X 1.9"W datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20W 48HTQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 10 POS 2.54 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf