Vishay/Dale RCWE0612R910JKEA
RCWE0612R910JKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0612R910JKEA
Brief Description
RES SMD 0.91 OHM 5% 1W 0612
Datasheet Download
RCWE0612R910JKEA.pdf
Availability of RCWE0612R910JKEA
QUANTITY
RCWE0612R910JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0612R910JKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0612R910JKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0612 (1632 Metric)
Supplier Device Package0612
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0612R910JKEA
Related LinksRCWE0612, RCWE0612R910JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0612R910JKEA Details Description
Related parts for RCWE0612R910JKEA
RES SMD 180K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 34POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
3" PANEL MAX DIN WIRING DUCT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
40 KHZ SMD SIDE-VIEW datasheet.pdf
37POS HOOD SIDE ENTRY MET.PLS datasheet.pdf
BCH-500HF-20 BK datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf