Vishay/Dale RCWE0805R240FKEA
RCWE0805R240FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0805R240FKEA
Brief Description
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RCWE0805R240FKEA.pdf
Availability of RCWE0805R240FKEA
QUANTITY
RCWE0805R240FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0805R240FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0805R240FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0805R240FKEA
Related LinksRCWE0805, RCWE0805R240FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0805R240FKEA Details Description
Related parts for RCWE0805R240FKEA
RES SMD 15 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CONVERTER VOLT TO FREQ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 100MM 4M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf