Vishay/Dale RCWE0805R270FKEA
RCWE0805R270FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0805R270FKEA
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/4W 0805
Datasheet Download
RCWE0805R270FKEA.pdf
Availability of RCWE0805R270FKEA
QUANTITY
RCWE0805R270FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0805R270FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0805R270FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0805R270FKEA
Related LinksRCWE0805, RCWE0805R270FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0805R270FKEA Details Description
Related parts for RCWE0805R270FKEA
FAN BLOWER 109X28.1MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR STEP-DWN 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 640MA 600 MOHM datasheet.pdf
MODULE DDR3L SDRAM 8GB 204SODIMM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf