Vishay/Dale RCWE1020R124FKEA
RCWE1020R124FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R124FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.124 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R124FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R124FKEA
QUANTITY
RCWE1020R124FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R124FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R124FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.124
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R124FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R124FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R124FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R124FKEA
MODULE DDR2 512MB 240-DIMM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RING TONG 24-20AWG #4 PIDG datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 600W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SIGN 10"X7" BLACK/BLUE/WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf