Vishay/Dale RCWE1020R150FKEA
RCWE1020R150FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R150FKEA
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R150FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R150FKEA
QUANTITY
RCWE1020R150FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R150FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R150FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R150FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R150FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R150FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R150FKEA
STRAIN RELIEF 25 POS datasheet.pdf
IDC CABLE - MDN14K/MC14G/X datasheet.pdf
RES 4.32M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 170PO datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TRIM 0.36-6PF 750V PNL MOUNT datasheet.pdf