Vishay/Dale RCWE1020R240JKEA
RCWE1020R240JKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R240JKEA
Brief Description
RES SMD 0.24 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R240JKEA.pdf
Availability of RCWE1020R240JKEA
QUANTITY
RCWE1020R240JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R240JKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R240JKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.24
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R240JKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R240JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R240JKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R240JKEA
GDT 420V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 19.8W 6A 5VIN SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf