Vishay/Dale RCWE1020R348FKEA
RCWE1020R348FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R348FKEA
Brief Description
RES SMD 0.348 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R348FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R348FKEA
QUANTITY
RCWE1020R348FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R348FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R348FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.348
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R348FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R348FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R348FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R348FKEA
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 12DUAL POS.100 GLD datasheet.pdf
RES SMD 5.11M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LENS CLEAR EMF/AF/SBE 18X24MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC PSOC 8K FLASH 512B 48SSOP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 8POS datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
LED PMI GRN 12V FLAT LENS .7MNT datasheet.pdf