Vishay/Dale RCWE1020R402FKEA
RCWE1020R402FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R402FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.402 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R402FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R402FKEA
QUANTITY
RCWE1020R402FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R402FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R402FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R402FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R402FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R402FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R402FKEA
PROTO-BRD 10PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf