Vishay/Dale RCWE1020R536FKEA
RCWE1020R536FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R536FKEA
Brief Description
RES SMD 0.536 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R536FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R536FKEA
QUANTITY
RCWE1020R536FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R536FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R536FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.536
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R536FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R536FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R536FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R536FKEA
CONN HEADER 26POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 30POS datasheet.pdf
MILITARY THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 24POS datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf