Vishay/Dale RCWE1020R604FKEA
RCWE1020R604FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R604FKEA
Brief Description
RES SMD 0.604 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R604FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R604FKEA
QUANTITY
RCWE1020R604FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R604FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R604FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R604FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R604FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R604FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R604FKEA
TRANS NPN 32V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 15W D 32HTSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 10PS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf