Vishay/Dale RCWE1020R715FKEA
RCWE1020R715FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1020R715FKEA
Brief Description
RES SMD 0.715 OHM 2W 2010 WIDE
Datasheet Download
RCWE1020R715FKEA.pdf
Availability of RCWE1020R715FKEA
QUANTITY
RCWE1020R715FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1020R715FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1020R715FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2010 (5025 Metric), 1020
Supplier Device Package1020
Size / Dimension0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1020R715FKEA
Related LinksRCWE1020, RCWE1020R715FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1020R715FKEA Details Description
Related parts for RCWE1020R715FKEA
RES SMD 113K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf