Vishay/Dale RCWE1206R560FKEA
RCWE1206R560FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1206R560FKEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RCWE1206R560FKEA.pdf
Availability of RCWE1206R560FKEA
QUANTITY
RCWE1206R560FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1206R560FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1206R560FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1206R560FKEA
Related LinksRCWE1206, RCWE1206R560FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1206R560FKEA Details Description
Related parts for RCWE1206R560FKEA
LED GREEN CLEAR 0805 R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 225W datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 7UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W T18 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf