Vishay/Dale RCWE1206R910FKEA
RCWE1206R910FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1206R910FKEA
Brief Description
RES SMD 0.91 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RCWE1206R910FKEA.pdf
Availability of RCWE1206R910FKEA
QUANTITY
RCWE1206R910FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1206R910FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1206R910FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1206R910FKEA
Related LinksRCWE1206, RCWE1206R910FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1206R910FKEA Details Description
Related parts for RCWE1206R910FKEA
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf