Vishay/Dale RCWE1210R270FKEA
RCWE1210R270FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE1210R270FKEA
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 1% 1W 1210
Datasheet Download
RCWE1210R270FKEA.pdf
Availability of RCWE1210R270FKEA
QUANTITY
RCWE1210R270FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE1210R270FKEA
Internal Part NumberEIS-RCWE1210R270FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE1210R270FKEA
Related LinksRCWE1210, RCWE1210R270FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE1210R270FKEA Details Description
Related parts for RCWE1210R270FKEA
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
FUSE .5A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK 1POS 15MM R/A PCB datasheet.pdf
RES 33.233K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf