Vishay/Dale RCWL0402R360JTEA
RCWL0402R360JTEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0402R360JTEA
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RCWL0402R360JTEA.pdf
Availability of RCWL0402R360JTEA
QUANTITY
RCWL0402R360JTEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0402R360JTEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0402R360JTEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0402R360JTEA
Related LinksRCWL0402, RCWL0402R360JTEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0402R360JTEA Details Description
Related parts for RCWL0402R360JTEA
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 15V datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
DIODE 200V 4A TO277A datasheet.pdf