Vishay/Dale RCWL0805R360JMEA
RCWL0805R360JMEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL0805R360JMEA
Brief Description
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCWL0805R360JMEA.pdf
Availability of RCWL0805R360JMEA
QUANTITY
RCWL0805R360JMEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL0805R360JMEA
Internal Part NumberEIS-RCWL0805R360JMEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL0805R360JMEA
Related LinksRCWL0805, RCWL0805R360JMEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL0805R360JMEA Details Description
Related parts for RCWL0805R360JMEA
CABLE FLAT FLEX 9POS datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 247 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SRL 1MSPS 28TQFN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/5W 1506 datasheet.pdf