Vishay/Dale RCWL1206R750JNEA
RCWL1206R750JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL1206R750JNEA
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RCWL1206R750JNEA.pdf
Availability of RCWL1206R750JNEA
QUANTITY
RCWL1206R750JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL1206R750JNEA
Internal Part NumberEIS-RCWL1206R750JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL1206R750JNEA
Related LinksRCWL1206, RCWL1206R750JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL1206R750JNEA Details Description
Related parts for RCWL1206R750JNEA
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMBJ datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND AMB SEALED datasheet.pdf
CONN PLUG 48 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG PWM SGL PHASE 28TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOARD EVAL NFC PN512 VER.B datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24MHZ 6-CLCC datasheet.pdf