Vishay/Dale RCWL1210R160JNEA
RCWL1210R160JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL1210R160JNEA
Brief Description
RES SMD 0.16 OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RCWL1210R160JNEA.pdf
Availability of RCWL1210R160JNEA
QUANTITY
RCWL1210R160JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL1210R160JNEA
Internal Part NumberEIS-RCWL1210R160JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL1210R160JNEA
Related LinksRCWL1210, RCWL1210R160JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL1210R160JNEA Details Description
Related parts for RCWL1210R160JNEA
Crystal 11.0592MHz 30ppm 32pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CABLE BANTAM PHONE PLUGS 24" datasheet.pdf
HEAT SINK 40MM X 40MM X 14.5MM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf