Vishay/Dale RCWL1210R560JNEA
RCWL1210R560JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL1210R560JNEA
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RCWL1210R560JNEA.pdf
Availability of RCWL1210R560JNEA
QUANTITY
RCWL1210R560JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL1210R560JNEA
Internal Part NumberEIS-RCWL1210R560JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL1210R560JNEA
Related LinksRCWL1210, RCWL1210R560JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL1210R560JNEA Details Description
Related parts for RCWL1210R560JNEA
TRIAC INT TRIGGER 600V 8A TO220 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 13POS THRUHL datasheet.pdf
KIT 4POS 5.0X3.2 SOCKET DSC8121 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V T/H datasheet.pdf