Vishay/Dale RCWL1210R750JNEA
RCWL1210R750JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL1210R750JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
RCWL1210R750JNEA.pdf
Availability of RCWL1210R750JNEA
QUANTITY
RCWL1210R750JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL1210R750JNEA
Internal Part NumberEIS-RCWL1210R750JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL1210R750JNEA
Related LinksRCWL1210, RCWL1210R750JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL1210R750JNEA Details Description
Related parts for RCWL1210R750JNEA
MOSFET P-CH 30V 2.4A 6-TSOP datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG PATCH CABLE BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 6800 PF 10% 2000VDC datasheet.pdf