Vishay/Dale RCWL1218R820JNEA
RCWL1218R820JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL1218R820JNEA
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 1218
Datasheet Download
RCWL1218R820JNEA.pdf
Availability of RCWL1218R820JNEA
QUANTITY
RCWL1218R820JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL1218R820JNEA
Internal Part NumberEIS-RCWL1218R820JNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL1218R820JNEA
Related LinksRCWL1218, RCWL1218R820JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL1218R820JNEA Details Description
Related parts for RCWL1218R820JNEA
IC PROGRAM 4.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 200E 15.5KV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf