Vishay/Dale RCWL1218R820JNEA
RCWL1218R820JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWL1218R820JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 1218
Datasheet Download
RCWL1218R820JNEA.pdf
Availability of RCWL1218R820JNEA
QUANTITY
RCWL1218R820JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWL1218R820JNEA
Internal Part NumberEIS-RCWL1218R820JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.82
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWL1218R820JNEA
Related LinksRCWL1218, RCWL1218R820JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWL1218R820JNEA Details Description
Related parts for RCWL1218R820JNEA
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 1CH 8WSON datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf