Recom Power RD-1205D/H
RD-1205D/H picture photo
Mfg. Part Number
RD-1205D/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RD-1205D/H.pdf
Availability of RD-1205D/H
QUANTITY
RD-1205D/H Order Process
Ship out your order
Specifications of RD-1205D/H
Internal Part NumberEIS-RD-1205D/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RD
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RD-1205D/H
Related LinksRD-12, RD-1205D/H Datasheet, Recom Power Distributor
RD-1205D/H Details Description
Related parts for RD-1205D/H
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 64MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
PANEL COVER GY datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf