E-Switch RD151C1100
RD151C1100 picture photo
Mfg. Part Number
RD151C1100
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Datasheet Download
RD151C1100.pdf
Availability of RD151C1100
QUANTITY
RD151C1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RD151C1100
Internal Part NumberEIS-RD151C1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRD1, LAMB
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating16A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 19.20mm x 6.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RD151C1100
Related LinksRD151, RD151C1100 Datasheet, E-Switch Distributor
RD151C1100 Details Description
Related parts for RD151C1100
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 249 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-6" BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FILTER COVER TR-370 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf