ebm-papst Inc. RD20S-4/210660
RD20S-4/210660 picture photo
Mfg. Part Number
RD20S-4/210660
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN BLWR CENT 314X292MM 115VAC
Datasheet Download
RD20S-4/210660.pdf
Availability of RD20S-4/210660
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RD20S-4/210660 Order Process
Ship out your order
Specifications of RD20S-4/210660
Internal Part NumberEIS-RD20S-4/210660
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesRD20S
TypeAC
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular - 314mm L x 345mm H x 292mm W (200mm Dia)
Air Flow1275.0 CFM (36.10m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Centrifugal
Features-
Noise-
Power (Watts)540W
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FrameSteel
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RD20S-4/210660
Related LinksRD20S-4, RD20S-4/210660 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RD20S-4/210660 Details Description
Related parts for RD20S-4/210660
SUPPRESSOR ESD 30VDC 0402 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 8XQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 3.8A 75 MOHM TH datasheet.pdf
IC BLU-RAY PWR MANAGEMENT 16QFN datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TV 55C 55#20 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 160V 16X25 105C RAD datasheet.pdf
ER 1C 1#16S SKT PLUG datasheet.pdf
33UF 25V 6,3X7MM 85C 1500H datasheet.pdf