XP Power RDC20110D12
RDC20110D12 picture photo
Mfg. Part Number
RDC20110D12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W
Datasheet Download
RDC20110D12.pdf
Availability of RDC20110D12
QUANTITY
RDC20110D12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RDC20110D12
Internal Part NumberEIS-RDC20110D12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsRDC20 Series TUV Certificate
RoHS InformationRDC20 Series Declaration of Conformity
Featured ProductRailway DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesRDC20
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)176V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)830mA, 830mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.42" H (50.8mm x 25.4mm x 10.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDC20110D12
Related LinksRDC20, RDC20110D12 Datasheet, XP Power Distributor
RDC20110D12 Details Description
Related parts for RDC20110D12
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH KEY 2POS SPST-NO BLK 110V datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
UM5-2460 SAFETY MAT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOP-8L datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf