| Internal Part Number | EIS-RDC4072D12 | |
| Featured Product | Railway DC/DC Converters | |
| Standard Package | 5 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | RDC40 | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 140V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | -12V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 1.65A, 1.65A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 40W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 6-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.60" W x 0.42" H (50.8mm x 40.6mm x 10.7mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 87% | |
| Power (Watts) - Max | 40W | |