Hirose Electric Co Ltd RDCD-37S-LN(55)
RDCD-37S-LN(55) picture photo
Mfg. Part Number
RDCD-37S-LN(55)
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
RDCD-37S-LN(55).pdf
Availability of RDCD-37S-LN(55)
QUANTITY
RDCD-37S-LN(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of RDCD-37S-LN(55)
Internal Part NumberEIS-RDCD-37S-LN(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesRD*D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange Feature-
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating350V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDCD-37S-LN(55)
Related LinksRDCD-37, RDCD-37S-LN(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RDCD-37S-LN(55) Details Description
Related parts for RDCD-37S-LN(55)
LGH 6 POS PLUG ASY datasheet.pdf
SOCKT BACK-CONNCTNG FOR LY RELAY datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 1.29A 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 122MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 36POS CLOSE END W/SR datasheet.pdf
MACH SCRW OVAL SLOT 10-32 10/PK datasheet.pdf
IC DISPL PMIC PROGR OUTPUT QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf