Hirose Electric Co Ltd RDCD-37SE-LNA(55)
RDCD-37SE-LNA(55) picture photo
Mfg. Part Number
RDCD-37SE-LNA(55)
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
RDCD-37SE-LNA(55).pdf
Availability of RDCD-37SE-LNA(55)
QUANTITY
RDCD-37SE-LNA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of RDCD-37SE-LNA(55)
Internal Part NumberEIS-RDCD-37SE-LNA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesRD*D
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M2.6)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating350V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDCD-37SE-LNA(55)
Related LinksRDCD-37S, RDCD-37SE-LNA(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RDCD-37SE-LNA(55) Details Description
Related parts for RDCD-37SE-LNA(55)
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 35POS datasheet.pdf
ISOLATED RS-485 EVAL BOARD datasheet.pdf
CONN ENCLOSURE SIZE 8 datasheet.pdf
CONN PCB 4COND datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
LOCK WASHER BLACK FOR 3/8 THREAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf