Murata Electronics North America RDE5C1H100J0P1H03B
RDE5C1H100J0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H100J0P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H100J0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H100J0P1H03B
QUANTITY
RDE5C1H100J0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H100J0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H100J0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H100J0P1H03B
Related LinksRDE5C1H10, RDE5C1H100J0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H100J0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H100J0P1H03B
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 13POS datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CARD GUIDE 8.24" RED datasheet.pdf