Murata Electronics North America RDE5C1H102J0K1H03B
RDE5C1H102J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H102J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H102J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H102J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H102J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H102J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H102J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H102J0K1H03B
Related LinksRDE5C1H10, RDE5C1H102J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H102J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H102J0K1H03B
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABINET ALUM GRAY 8"L X 6.13"W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf