Murata Electronics North America RDE5C1H151J0K1H03B
RDE5C1H151J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H151J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H151J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H151J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H151J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H151J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H151J0K1H03B
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H151J0K1H03B
Related LinksRDE5C1H15, RDE5C1H151J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H151J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H151J0K1H03B
DIODE GEN PURP 125V 200MA SOD80 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 600KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 32POS SKT datasheet.pdf
24VDC 2 BRANCH LT CABLE datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.1NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf