Murata Electronics North America RDE5C1H153J1P1H03B
RDE5C1H153J1P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H153J1P1H03B
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H153J1P1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H153J1P1H03B
QUANTITY
RDE5C1H153J1P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H153J1P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H153J1P1H03B
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H153J1P1H03B
Related LinksRDE5C1H15, RDE5C1H153J1P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H153J1P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H153J1P1H03B
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LCD MOD SER CHAR 2X20 Y/G TRANSF datasheet.pdf
IC CTLR 2/3/4PH BUCK 40-VFQFPN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR THREAD 125V 15A CHASS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RT1 CABLE FOR FPM-C32T IN 30P 1M datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf