Murata Electronics North America RDE5C1H153J1S1H03A
RDE5C1H153J1S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H153J1S1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H153J1S1H03A.pdf
Availability of RDE5C1H153J1S1H03A
QUANTITY
RDE5C1H153J1S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H153J1S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H153J1S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H153J1S1H03A
Related LinksRDE5C1H15, RDE5C1H153J1S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H153J1S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C1H153J1S1H03A
CAP CER 150PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 12 POS FEMALE, RA 2M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf