Murata Electronics North America RDE5C1H182J0S1H03A
RDE5C1H182J0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H182J0S1H03A
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H182J0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C1H182J0S1H03A
QUANTITY
RDE5C1H182J0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H182J0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H182J0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H182J0S1H03A
Related LinksRDE5C1H18, RDE5C1H182J0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H182J0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C1H182J0S1H03A
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
5084 APPLIANCE OUTLET 4A 70C datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUD 125W STER D 44HTSSOP datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf