Murata Electronics North America RDE5C1H183J1M1H03A
RDE5C1H183J1M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H183J1M1H03A
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H183J1M1H03A.pdf
Availability of RDE5C1H183J1M1H03A
QUANTITY
RDE5C1H183J1M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H183J1M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H183J1M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" L x 0.124" W (4.50mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H183J1M1H03A
Related LinksRDE5C1H18, RDE5C1H183J1M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H183J1M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C1H183J1M1H03A
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FEMALE CONTACT 40A CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR CS42428 CODEC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 18A TO-220ML datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FMALE-MALE 300MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AM63515T103 NESTLH datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf