Murata Electronics North America RDE5C1H3R0C0P1H03B
RDE5C1H3R0C0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H3R0C0P1H03B
Brief Description
CAP CER 3PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H3R0C0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H3R0C0P1H03B
QUANTITY
RDE5C1H3R0C0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H3R0C0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H3R0C0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H3R0C0P1H03B
Related LinksRDE5C1H3R, RDE5C1H3R0C0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H3R0C0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H3R0C0P1H03B
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HOUSING 11POS 2MM W/LATCH datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.240" datasheet.pdf
4997-30 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A MP-3A datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf