Murata Electronics North America RDE5C1H560J0S1H03A
RDE5C1H560J0S1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H560J0S1H03A
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H560J0S1H03A.pdf
Availability of RDE5C1H560J0S1H03A
QUANTITY
RDE5C1H560J0S1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H560J0S1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H560J0S1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H560J0S1H03A
Related LinksRDE5C1H56, RDE5C1H560J0S1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H560J0S1H03A Details Description
Related parts for RDE5C1H560J0S1H03A
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 2.5K OHM 5% 13W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.25A SOT23A-3 datasheet.pdf
PANEL FRONT 16.7X3.5X0.5" BE/GY datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
UM10-3054 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 15POS .050 THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf