Murata Electronics North America RDE5C1H5R0C0K1H03B
RDE5C1H5R0C0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H5R0C0K1H03B
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H5R0C0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H5R0C0K1H03B
QUANTITY
RDE5C1H5R0C0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H5R0C0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H5R0C0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H5R0C0K1H03B
Related LinksRDE5C1H5R, RDE5C1H5R0C0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H5R0C0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H5R0C0K1H03B
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 25MSPS 64QFN datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 92MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC707LP5E datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf