Murata Electronics North America RDE5C1H5R0C0P1H03B
RDE5C1H5R0C0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C1H5R0C0P1H03B
Brief Description
CAP CER 5PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C1H5R0C0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C1H5R0C0P1H03B
QUANTITY
RDE5C1H5R0C0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C1H5R0C0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C1H5R0C0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C1H5R0C0P1H03B
Related LinksRDE5C1H5R, RDE5C1H5R0C0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C1H5R0C0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C1H5R0C0P1H03B
RES SMD 46.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 6200PF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RACK OPEN RELAY 70" X 19" GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
HEAT SHRINK BOOT datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf