Murata Electronics North America RDE5C2A101J0P1H03B
RDE5C2A101J0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A101J0P1H03B
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A101J0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A101J0P1H03B
QUANTITY
RDE5C2A101J0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A101J0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A101J0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A101J0P1H03B
Related LinksRDE5C2A10, RDE5C2A101J0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A101J0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A101J0P1H03B
FIXED IND 12UH 1.93A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 6TDFN datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
BOARD DEMO MR16 FORMFACTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 165K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf