Murata Electronics North America RDE5C2A101J0P1H03B
RDE5C2A101J0P1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A101J0P1H03B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A101J0P1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A101J0P1H03B
QUANTITY
RDE5C2A101J0P1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A101J0P1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A101J0P1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A101J0P1H03B
Related LinksRDE5C2A10, RDE5C2A101J0P1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A101J0P1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A101J0P1H03B
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 51" datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 20V SOT363 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 225.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LAPPING FILM SLCN DIOXIDE 5"DIA datasheet.pdf
OSC VCXO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7T 1206 datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO-214A datasheet.pdf
IC HDPH AMP 2.4V 2MA 80MW 50VCSP datasheet.pdf