Murata Electronics North America RDE5C2A102J0K1H03B
RDE5C2A102J0K1H03B picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A102J0K1H03B
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A102J0K1H03B.pdf
Availability of RDE5C2A102J0K1H03B
QUANTITY
RDE5C2A102J0K1H03B Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A102J0K1H03B
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A102J0K1H03B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRDE
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A102J0K1H03B
Related LinksRDE5C2A10, RDE5C2A102J0K1H03B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A102J0K1H03B Details Description
Related parts for RDE5C2A102J0K1H03B
RES 165 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 430K OHM 0804 datasheet.pdf
SYSTEM EVAL FOR MAX9507 KIT+MOD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.73MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 16V 01005 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TX 1 COIL 1 LAYER 6.3UH datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf