Murata Electronics North America RDE5C2A102J0M1H03A
RDE5C2A102J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A102J0M1H03A
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A102J0M1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A102J0M1H03A
QUANTITY
RDE5C2A102J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A102J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A102J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A102J0M1H03A
Related LinksRDE5C2A10, RDE5C2A102J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A102J0M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A102J0M1H03A
CAP CER 0.47UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SIDACTOR BI 550V 150A DO214AA datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 110A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
IC PWR OVER ETHRNET 100V 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 20% 10V FLATPCK datasheet.pdf