Murata Electronics North America RDE5C2A121J0M1H03A
RDE5C2A121J0M1H03A picture photo
Mfg. Part Number
RDE5C2A121J0M1H03A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
RDE5C2A121J0M1H03A.pdf
Availability of RDE5C2A121J0M1H03A
QUANTITY
RDE5C2A121J0M1H03A Order Process
Ship out your order
Specifications of RDE5C2A121J0M1H03A
Internal Part NumberEIS-RDE5C2A121J0M1H03A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesRDE
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead Style*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RDE5C2A121J0M1H03A
Related LinksRDE5C2A12, RDE5C2A121J0M1H03A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
RDE5C2A121J0M1H03A Details Description
Related parts for RDE5C2A121J0M1H03A
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 4.17K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 18MH .3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf